آخرین بروزرسانی:شنبه 03 خرداد 1399 12:04:02 ب ظ .

بازديد اعضاي كميسيون انرژي مجلس از نيروگاه زرند

رییس کمیسیون انرژی مجلس : هدف از سفر به استان ها ، مطلع شدن از مسائل و مشکلات و تلاش در جهت رفع آنهاست .

 در ابتداي جريان بازديد اعضاي كميسيون انرژي مجلس، معاونين و مديران ارشد برق وزارت نيرو و مديران ارشد صنعت برق استان از نيروگاه ،  حسنوند رییس کمیسیون انرژی مجلس ضمن اشاره به بیان مقام معظم رهبری گفت : اولین وظیفه ای که در پیام مقام معظم رهبری عنوان شده اهمیت صنعتگر و تولید کننده است که باید بستر لازم برای تولید و ایجاد فرصت های شغلی مهیا گردد .

حسنوند افزود : کمیسیون انرژی از ابتدا تاکنون چندین پروژه اولویت گذاری کرده که استان کرمان به ویژه بحث گازرسانی در آن هم جزء آنهاست و از وظایف خطیر ما نظارت است که دستگاه های مرتبط را فعال می کند و در جریان این سفرها و نظارت ها از شرایط واقعی استان ها و صنایع ،مراکز و مشکلات مطلع می شویم .

ایشان خاطر نشان کرد : نگاه ما به پروژه ها ، فقط از منظر اقتصادی نیست بلکه همه جنبه های زیست محیطي، نیروی انسانی و ... مد نظر قرار می گیرد .

وی با اشاره به مساله گازسوز کردن نیروگاه بخاري زرند گفت : با توجه به مزايا و معايب ، موضوع گاز سوز کردن نیروگاه قابل اجراست و نیازمند برگزاری چند جلسه مجزا با وزارت نیرو و زیر مجموعه و ارگان های ذی ربط می باشد .

در ادامه انجم شعاع، معاون حقوقی ، امور مجلس و پشتیبانی وزارت نیرو گفت : کمیسیون انرژی ، کمیسیون تخصصی وزارت نیروست و همیشه پا به پای وزارت نیرو بوده و توفیقات ما در صنعت برق نتیجه حمایت آنهاست .

وی با اشاره به اینکه پژوهشگاه نیرو می تواند در حوزه مدیریت مصرف کمک کننده باشد  افزود : استان کرمان جز استانهايي است كه برنامه های خوبی در زمینه مدیریت مصرف به ویژه برای برق اجرا كرده  و این جای تقدیر دارد .

انجم شعاع خاطر نشان کرد : از مشكلات مهم در استان کرمان فرسودگی شبکه برق است  که باید در این خصوص تدابیری اندیشیده و در بودجه سال آینده توجه ویژه ای بدان شود .

دکتر امیری نماینده مردم شهرستان های زرند و کوهبنان و نایب رییس اول کمیسیون انرژی مجلس نیز با بیان تاریخچه نیروگاه زرند گفت : نیروگاه زرند سال 52 به بهره برداری رسید در زمان خودش نقش مهمي در تامين  برق استان و صنایع داشته است كه با توجه به قدمت نیروگاه و تأسیسات نیاز به طرح توسعه نیروگاه احساس می شد و با بررسی های به عمل آمده احداث نیروگاه جدید در دستور کار قرار گرفت و در حال راه اندازی است که امیدواریم سال آینده واحدهاي گازي آن وارد مدار شوند .

نایب رییس اول کمیسیون انرژی مجلس افزود : برنامه ای که الان در حال اجراست ، تأمین نیاز روستاهای کم خانوار است که این امر سبب تشویق تولید و ایجاد اشتغال مانند تولید زعفران شده است و باید تلاش کنیم مشکل برق خانوار ها  رفع گردد .

 

در ادامه صادق زاده فرماندار شهرستان زرند ضمن خیر مقدم به مهمانان گفت : شهرستان زرند ظرفیت های بزرگ اقتصادی دارد و هم اکنون بیش از 8 هزار جوان مشغول بکارند که امیدواریم در آینده این تعداد بیشتر شود

قرشی مدیرعامل تولید نیروی برق کرمان نيز در حاشيه اين نشست  گفت : در حال حاضر مسأله کم آبی در سطح کشور مطرح است که استان کرمان و به ویژه زرند در این زمینه بحرانی است و نیروگاه زرند با داشتن برج خنک کن و مصرف بالای آب با مشکل مواجه است که باید تدابیری در خصوص تغییر برج تر به خشک صورت گیرد و  امیدواریم با راه اندازی نیروگاه جدید زرند ، دغدغه های موجود حذف شود و شرایط تولید در زرند و استان بهبود یابد .

سام ایزدی مدیرعامل نیروگاه نیز ضمن عرض خیر مقدم، خوش آمدگويي و تقدیر از حضور مهمانان در نیروگاه زرند و ارائه گزارشی از وضعیت موجود گفت :  نیروگاه زرند اولین نیروگاه بخار جنوب شرق کشور است که از دو نوع سوخت مازوت و ذغالسنگ استفاده می کند .وی با اشاره به ذغالسنگ سوز بودن نیروگاه افزود : این تکنولوژی نیروگاه از نظر پدافند غيرعامل دارای مزیت است و نقش مهمی در زمان بحران می تواند داشته باشد .

وی با تأکید بر اهمیت گاز سوز کردن نیروگاه گفت : پیگیری های لازم در این خصوص انجام گرفته که متاسفانه به دلیل تأمین اعتبار متوقف شده است .سام ایزدی با شاره به اهمیت نیروی انسانی به عنوان اصلی ترین سرمایه نیروگاه خاطر نشان کرد : نیروگاه زرند با داشتن نیروهای متعهد و متخصص توانسته به درجه بالای خودکفایی در زمینه انجام امور داخلی برسد به طوری که تمام کارهای نیروگاه توسط نیروهای بومی و داخلی در حال انجام است .

مديرعامل نيروگاه زرند  ضمن بیان این نکته که نیروهای بومی و متعهد نیروگاه آزمون خود را در خصوص قطع وابستگی به خارج پس داده است گفت : در خصوص راه اندازی سیستم ذغالسنگ سوز نیروگاه ، بررسی های لازم و استعلام های مربوطه انجام گردید که در نتیجه یک شرکت خارجی با پیشنهاد بسیار بالا جهت راه اندازی بخش ذغال نیروگاه اعلام آمادگي كرد اما پس از بررسی های لازم توسط نیروهای متخصص داخلی پیشنهاد مربوطه رد و کار توسط نیروهای داخلی با حداقل هزینه به انجام رسید و همکاران نیروگاه توانستند با تکیه بر توان و تعهد و تخصص خود ، بخش ذغال نیروگاه را راه اندازی و به بهره برداری برسانند که این از افتخارات و توانمندی های نیروهای داخلی نیروگاه زرند است .وی با شاره به تصمیم دولت برای نیروگاه های زیر 100 مگاوات گفت : این تصمیم و مشکلات بوجود آمده ناشی از آن ، هم از لحاظ فنی و اقتصادي و هم از نظر روحي و روانی برای پرسنل ضرر و زيانهايي زيادي دارد که خواهشمندیم در خصوص تجديد نظر در این تصمیم و تأمین بودجه جهت گاز سوز نمودن نیروگاه که از لحاظ زیست محیطی نیز مشکل سوخت مازوت را حل می نماید چاره اندیشی گردد .

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لینک های مهم

آمار بازدید

اطلاعات تماس

کرمان ، بلوار جمهوری اسلامی ، خیابان امام جمعه ، کوچه شماره 16 ، ( امام جمعه 16 ) ، پلاک 36 ، شرکت تولید نیروی برق کرمان


ایمیل:این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تلفن:93-32483589-034

 

 

Top